Design

Caravaning i boom 2020

Caravaning i kampery w roku 2020 zyskały ogromną popularność z powodu pandemii koronawirusa. Często na forach, grupach, wiadomościach prywatnych ludzie pytają o to jak to wygląda w praktyce. Wypożyczanie kampera, którego właśnie kupiliście lub się do tego przymieżacie. Właśnie dlatego powstał ten przewodnik.

Przed zakupem koniecznie wypróbuj caravaningu.

Po pierwsze należy sobie zadać pytanie czy już mieliśmy okazję jeździć kamperem. Naprawdę nie widzę sensu kupowania tak drogiego i tak mało praktycznego auta jakim jest kamper bo ma się taki kaprys. Oczywiście najłatwiej wypożyczyć auto z profesjonalnej wypożyczalni i samemu się o tym przekonać. Zwłaszcza, że jak znam życie jedziesz wraz z rodziną i wszyscy muszą się zarazić tym bakcylem. Niektórzy wolą wypoczynek all-inclusive w fajnym hotelu lub pobyt w domkach letniskowych. Przed wypożyczeniem pomyśl jaki budżet chcesz mieć na kupno kampera i wypożycz kampera w podobnym roczniku, standardzie wyposażenia aby potem nie było zdziwienia. Przecież jak wypożyczysz świeże prawie nowe auto, a potem chcesz kupić starszego kampera to możesz się rozczarować.

Jeśli nie chcesz wypożyczyć kampera to przynajmniej przejedź się na kilka kempingów na namiot i zobacz jak w takich miejscach funkcjonuje rzeczywistość. Znam ludzi, którym taki styl życia się nie spodobał więc nie ryzykuj.

Zdolność finansowa

Gdy jesteś pewny, że taka forma spędzania wolnego czasu jest dla Ciebie to zweryfikuj swój budżet i sprawdź czy będziesz w stanie go spłacać bez wypożyczania go klientom. Zakładam, że nie planujesz otworzyć wypożyczalni i kupić kilka kamperów od razu. Dlaczego to takie ważne? Nigdy nie wiesz kiedy będziesz chciał po prostu wypożyczyć swojego kampera. Przez pierwsze 2 lata nasze kampery jeździły cały sezon wysoki (trochę średniego i majówki) i nie mieliśmy za dużo okazji aby się nimi nacieszyć. Natomiast w tym roku uznaliśmy, że całe wakacje będziemy jednym z nich jeździć i kamper nie zarabia i to nasza świadoma decyzja. Dlatego to takie ważne.

Ryzyko związane z wypożyczeniem

Jeśli już wiesz, że stać Ciebie na kampera to musisz być świadomy wielu problemów związanych z wypożyczaniem. Najważniejsze to jeśli klient, z którym podpiszesz umowę nie zwróci Ci auta to wtedy mamy do czynienia z tzw. przywłaszczeniem a nie kradzieżą. Dlaczego to takie ważne? Ubezpieczenia AC mają w większości wykluczenia na przywłaszczenie i nie zwrócą Ci pieniędzy za kampera. Zostaje wtedy tylko batalia w sądzie cywilnym, która jest czasochłonna i kosztowna. Poczytaj o tym koniecznie i miej tego świadomość. Poczytaj też dużo na temat ubezpieczeń OC/AC i GAP aby mieć świadomość, że prawdopodobnie nie odzyskasz całej kwoty za swoje auto w przypadku pożaru lub szkody całkowitej.

Druga rzecz to szkody wyrządzone przez klientów lub przez zwykłą eksploatację na Waszym aucie. Zazwyczaj te rzeczy regulujecie z kaucji, ale rozmowy z klientem na temat zniszczeń są trudne i często padają oskarżenia „no przecież auto ma AC więc chcę całą kaucję”. Zweryfikujcie gdzie w okolicy macie serwis aut kempingowych i jaki średni czas oczekiwania macie na wizytę. To bardzo ważne bo gdy coś się popsuje to musicie auto naprawić jak najszybciej. Mieliśmy takie przypadki, że czekaliśmy ponad miesiąc aby coś zrobić. Oczywiście można samemu naprawić jakąś rzecz np. w części mieszkalnej, ale nie zawsze będzie to możliwe lub nie będziecie mieli na to czasu/ochoty.

Natomiast jeśli klient dzwoni i mówi, że coś przestaje działać to jeśli auto od razu jest wypożyczane kolejnemu klientowi to musicie nowego klienta o tym po prostu poinformować. Najgorzej będzie jeśli auto po prostu przestanie działać i co wtedy? Co jeśli klient uszkodzi inne auto lub będzie sprawdzą wypadku? Co jeśli mimo należytej staranności i dobrego kontaktu wystawi Ci złą opinię?

Są pewne sztuczki, które mogą ułatwić życie po przywłaszczeniu ale niestety to nie wiedza dostępna publicznie… Warto znaleźć kogoś kto odzyskuje pieniądze z ubezpieczalni z zaniżonych kwot i zapytać o to jakich sztuczek ubezpieczalnie używają. Warto umowę ubezpieczenia pokazać komuś kto się zna na ukrytych warunkach.

Koszty ubezpieczenia

Prawdopodobnie już wiesz, że koszty ubezpieczeń OC/AC na użytek działalności gospodarczej są kilkukrotnie większe. Jeśli nie to poczytaj o tym. Czy wtedy będziesz brał ubezpieczenie na wypożyczalnie czy na własny użytek? Koszty ubezpieczenia rosną wraz ze szkodami Twoich klientów i może się okazać, że coś Ciebie zaskoczy.

Ryzyko związane z odpowiedzialnością cywilną

A gdyby tak klient spowodował wypadek śmiertelny i okazało by się, że stan techniczny auta był jedną z przyczyn wypadku? Samochody przecież jeżdżą całe wakacje (a nawet dłużej) i nie macie żadnej gwarancji, że nic złego się z nim nie stanie. Znamy przypadki nowych aut które po 6 tys. km zostały „uziemione” – a co jeśli trafimy na klienta który będzie żądać odszkodowania mimo zwrotu pieniędzy za wypożyczenie? Poza tym takie auto trzeba naprawić gdzieś lokalnie na miejscu albo je przewieźć do Polski. Warto dobrze skonstruować umowę i skonsultować ją z prawnikiem.

 

Czas potrzebny na wypożyczalnię

Jeśli już jesteś w stanie ponieść ryzyko to opowiem ile czasu zajmuje wypożyczalnia. Generalnie musisz mieć czas na odbieranie dodatkowych telefonów/przygotowywanie wycen/odpisywanie na emaile. Kolejny czas który musisz (właściwie to możesz  bo tak naprawdę nic nie musisz…) poświęcić to zrobienie lub zlecenie strony internetowej, ogarnięcie mediów społecznościowych, wrzuceniu ogłoszeń tak abyś istniał w Sieci. Przed rozpoczęciem wypożyczania musisz stworzyć regulaminy, umowy i skonsultować je z prawnikiem. Zakładam, że auto jest w 100% sprawne i gotowe do jazdy i te tematy znasz.

Gdy grafik się zapełni i zaczynasz wypożyczać to potrzeba około 1 godziny na sporządzenie umowy, zrobienia szkolenia dla klienta z obsługi kampera. Potrzebujesz również około godziny na odbiór auta po kliencie i 1 godziny na przygotowanie go dla kolejnego. To w wariancie najbardziej optymistycznym.

Bywały momenty, gdy coś się popsuło i trzeba było na gwałt kupić część do kampera i ją zamontować na nocnej zmianie. Bywały też momenty, gdy klienci sami sprzątali przed wyjazdem i przed oddaniem go dla nas. Bywały momenty gdy naprawdę dużo czasu było trzeba spędzić aby kamper doprowadzić do stanu czystości.

Wybór kampera

Teraz podpowiem Ci jakie auto wybrać abyś miał jak najłatwiejszy zarobek. Wybierz takie auto, które jest duże (tu musisz brać pod uwagę dopuszczalną ładowność kontra ilość miejsc do jazdy) i w wersji zimowej i jak największą moc silnika. Automatyczna skrzynia biegów to dodatkowy atut. Oczywiście na kategorię prawa jazdy B. Po pierwsze auto powinno mieć wpisane w dowodzie rejestracyjnym jak największą ilość osób do jazdy. Im więcej tym lepiej oczywiście. Po drugie powinno mieć dużo miejsc do spania. Po trzecie powinno mieć podgrzewane zbiorniki szarej wody i grubsze ściany, aby klienci mogli wypożyczać auto nawet zimą. Czyli oprócz wakacji możesz wypożyczać na ferie zimowe, sylwestra czy urlopy zimowe na wyjazdy w góry.

Idealny kamper według mnie to alkowa 6-osobowa z 6+ łóżkami do spania w wersji zimowej z conajmniej 120 konnym silnikiem w automacie. Ciężko takie znaleźć bo dużo ich jeździ w wypożyczalniach 🙂 Nie brałbym integry/półintegry na pierwszego kampera, którego chcecie pożyczać klientom z kilku względów. Przeważnie mają mniej miejsc do jazdy mimo nawet sporego środka w aucie. Do tego ceny integry są większe. Półintegry może mają 5+ miejsc do jazdy/spania ale alkowa to dodatkowa przestrzeń w środku, która jest zawsze dostępna.

Alkowa też ma wady – więcej spali na trasie i jest mniej aerodynamiczna ale mimo to na pierwszy kamper jest to najlepszy wybór.

Potencjalni klienci

Jeśli myślisz o wypożyczaniu kampera przemyśl następujące punkty:

  1. Czy rejon w którym mieszkasz w okolicy 30-50 km jest na tyle bogaty aby mieć klienta którego stać na wynajem. Jeśli mieszkasz w okolicy dużych miast: Trójmiasto, Kraków, Warszawa, Łódź itp. to będzie łatwo wypożyczyć nawet bardziej luksusowe (lub nowe) auta.
  2. Żeby łatwiej wypożyczać znajdź idealnego klienta i na takiego targetuj reklamy na portalach społecznościowych.
  3. Na początku ogłoś się w pracy lub wśród znajomych, wystaw ogłoszenia na portalach olx. Na takiej grupie zweryfikujesz co najbardziej denerwuje klientów.

Metryka auta

Jeśli zastanawialiście się czy nowe luksusowe auto lub 20-letni kamper się wypożyczy to odpowiedź brzmi – tak. Właściwie to najlepiej mieć tzw dywersyfikację cenową tak aby każdy miał wybór czy wybrać tańszy kamper czy ten nowszy bardziej luksusowy. Zwróćcie jednak uwagę w jakim regionie kraju mieszkacie. Przykładowo w Trójmieście klienci chętnie wypożyczają za 370 zł brutto jak i za prawie 700 zł brutto za dobę.

Podsumowanie

Jednym z głównych pytań które zadajecie jest „czy się zwróci” taki kamper. Czy zwrócą się raty kredytu lub leasingu? Oczywiście, że tak pod warunkiem, że auto będzie dużo jeździć, mało psuć i go nikt nie ukradnie. Na początku traktowałbym taki dodatkowy przychód jako „kieszonkowe”.

Oprócz kwestii finansowych dużą satysfakcję daje radość klientów (szczególnie dzieci) i to że wracają do nas w kolejnych latach.

Kilka gorzkich przypadków

Wypożyczyliśmy kampera starym klientom, którzy uszkodzili okno. Niestety nie zweryfikowałem uszkodzenia na tyle dokładnie i mimo potrącenia z kaucji to i tak musieliśmy dołożyć prawie 2 tys zł. Byli klienci, którzy wypożyczyli kampera na weekend praktycznie za darmo, a potem narzekali, że nie podstawiliśmy jeszcze auta na pobliskie pole kempingowe. Spotkaliśmy klientów, którzy mieli pecha i bojler im przestał działać. Na szczęście było lato i zimny prysznic był przyjemny… Jedni klienci podczas wysiadania uszkodzili inne auto i szkoda poszła z naszego OC. Niestety teraz każdy samochód (nawet prywatny) ma „gorszą” historię ubezpieczeniową i ubezpieczenia są droższe.

Epilog, autoreklama

Warto też rozważyć współpracę z istniejącą wypożyczalnią kamperów i nawiązać współpracę i podnajmować swojego kampera w wypożyczalni. Ma to wiele zalet: wypożyczalnie posiadają know-how, doświadczenie, bazę klientów oraz przede wszystkim z tego żyją. W skrócie wygląda to tak, że wypożyczalnia załatwia klienta na Wasze auto i o nic innego nie musicie dbać. W zamian inkasujemy oczywiście prowizję za wynajem.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment